HIZLI OKUMA NEDİR?

NLP İle Hızlı Okuma: Anlayarak Çok Hızlı Okuma ve Öğrenme

Günlük yaşamımızda ve iş hayatımızda binlerce bilgi bombardımanına maruz kalmaktayız. Tüm bunları algılamak, gelişen ve hızla değişen bilgi çağına uyum sağlayabilmek için okumak şarttır. Ancak yeterince hızlı okuyamıyor ve bu nedenle de sıkılıyorsanız yapmanız gereken tek şey hızlı okumayı öğrenmektir.


Okuma esnasında gözlerimiz aktifmiş gibi görünmesine rağmen, aslında okuma; bedensel, zihinsel ve ruhsal bir bütünlük oluşturmaktadır. ´NLP ile Hızla Okuma´ düşünme ve zihninizi kullanma yollarını değiştirmenin yanı sıra; çeşitli göz egzersizleriyle gözün algılama kapasitesini geliştirir ve böylece okuma hızınızın % 200-300 oranında artmasını sağlar.

Hızlı okuma eğitimlerimiz; blok okuma, sıçramaları geniş tutma ve aktif görme alanını genişletmek şeklinde salt teorik bilgi değil; bilgisayarlı sistemde uygulamalı eğitim olarak gerçekleşmektedir.


Hızlı Okumanın Tarihçesi:

1945 yılında İkinci Dünya Savaşı´nda Almanya ile İngiltere savaşmaktaydı. İngilizler yaklaşan uçakların kimliğini tespit etmekte zorlanmaktaydılar. İngiliz pilotların yaklaşan uçağın amblemini çok çabuk fark etmeleri çok önemliydi. Ancak askerler uçak amblemlerini seçmede gecikiyor ve bu da savaşta başarısızlığa neden oluyordu. Bunu önlemek için İngilizler, Ohio Üniversitesinden Dr. Renshaw´un buluşlarıyla, şimdi ´takistoskop´ denen aleti geliştirdiler.
Göz hızını geliştiren basit bir mekanizmaya sahip bu aletin merceği saniyenin 25´te, 50´de ve 100´de biri hızla açılıp kapanmaktadır. Öncelikle büyük resimleri gösterilerek uçak kimliklerinin tespitinde kullanılmaya başlanan çalışmada, resimler gitgide küçültülerek; resmin belirip kaybolma süresi gitgide kısaltıldı. Bu çalışmayla, katılımcıların algılama hızları inanılmaz seviyede arttı. Böylece pilotların uçakları seçme hızı artıp, reaksiyonları arttırılmış oldu. Amerikalı eğitimciler de bu aracı, kelime seçmeyi hızlandırmada denedi ve böylece ´Hızlı Okuma´ ortaya çıktı. Böylece ´tembel göz´ daha hızlı davranmaya ve gördüğü şekli daha hızlı olarak beyne yollamaya başladı. Hızlı okuma ilk olarak Fransa´da okullarda ders olarak okutulmaya başlanmıştır.

Bizi ziyaret eden tüm davetlilerimize teşekkürlerimizle...
Başarı Akademi ve Marjinal Akademi işbirliği ile Bakırköy´de ve Kadıköy´de hızlı okuma eğitim programlarımız başlamıştır.
Öğrencilerin çoğu, özellikle sınavlarda, paragraf sorularını görünce korkar ve okumaktan vaz geçer. Halbuki sınavlarda...
Günümüzde hızla değişen bilgi çağına uyum sağlam için etkin ve hızlı okumak bir ayrıcalık değil...
Hızlı Okuma - Dikkat Odak - Paragraf Eğitimlerimizde %30 indirim ...
Marjinal Akademi olarak Hızlı Okuma eğitimi için ISMMMO ile İndirim Anlaşmasını imzaladık.
Kişisel gelişim, yönetici ve "öğrenci gelişimi" eğitimleri konusundaki engin bilgimizi sizlerle paylaşıyoruz...